Haber

Ford Otosan’dan Cumhuriyetin 100. Yılına Yakışan Yatırım: “Geleceğin Fabrikası”

Ford Otosan’dan Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılına Yakışan Yatırım: ” “Geleceğin Fabrikası”

 

Ford Otosan, otomotiv sektörünün sürdürülebilir ve teknolojik dönüşümüne liderlik etme vizyonu doğrultusunda yenilikçi ve verimli çözümlerle tasarladığı Yeniköy Fabrikası’nın tanıtımını yaptı. 2021 yılında açıklanan Türkiye’nin en büyük otomotiv yatırımı olan 2 milyar avroluk Yeniköy Fabrikası, operasyonel mükemmellik, akıllı fabrika uygulamaları, verimlilik ve sürdürülebilirlik konularında yeni ölçütler belirliyor.

 

Geleceğin Fabrikası, gelişmiş robot teknolojisi, yüksek düzeyde otomasyon, bilgi analitiği, yapay zeka destekli uçtan uca yönetim, çok katlı atölyeler ve gürültüyü azaltan montaj hatlarına sahiptir. Ayrıca Yeniköy, fotovoltaik cam duvarlar ve güneş takip sistemleri gibi yenilikçi teknolojilerle güç verimliliği ve karbon nötrlüğü yönünde önemli adımlar atarak otomotiv sektöründe sürdürülebilirlik standartlarını yeniden tanımlıyor.

 

Gelecek vizyonu doğrultusunda kapsamlı yatırımları hayata geçiren Ford Otosan; Sürdürülebilir, dijital ve verimli çözümlerle yeniden tasarladığı Yeniköy fabrikasını 4 Kasım 2023’te törenle açtı.

 

Fabrikanın açılış törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Koç Holding Yönetim Kurulu Lideri Ömer M. Koç, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Lideri Ali Y. Koç, Ford Pro Avrupa Lideri Hans Schep, Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, Koç Holding Otomotiv Küme Lideri Haydar Yenigün, Ford Otosan Genel Müdürü İtimat Özyurt ve Ford Otosan Genel Müdür Yardımcısı Josephine Payne’in yanı sıra Kocaeli yerel protokolü iştirakleri de katıldı.

 

Yeniköy Fabrikası’nın yeniden inşası, Ford Otosan’ın otomotiv sektörünün elektrik dönüşümüne liderlik etme misyonuyla 2021 yılında açıkladığı 2 milyar avroluk vizyon projesinin bir parçası olup, Türk özel sektörünün bugüne kadarki en büyük yatırımıdır. Ford Otosan’ın yenilikçi bakış açısını yansıtan Yeniköy Fabrikası, aynı zamanda Ford’un Avrupa’daki ticari araç üretim üssü olarak şirketin mühendislik ve üretim gücünü dünyaya taşıma kararlılığını da ortaya koyuyor.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: Ford Otosan’ın ülkemizin amiral gemisi olmaya devam edeceğinden şüphemiz yok

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ErdoğanAçılış töreninde yaptığı konuşmada   “Dünya markası Ford’un mühendislik ve üretim gücünün bir yansıması olan Yeniköy’deki bu tesis, birçok öncü özelliğiyle geleceğin fabrikası unvanını hak ediyor. Ülkemizin üretim ve ihracat gücüne değerli bir katkı sağlayacak olan bu tesis, hem içten yanmalı hem de elektrikli araç üretebilme kabiliyetiyle öne çıkıyor. Geleceğin fabrikası Yeniköy, yeni nesil Transit Custom’ın yanı sıra elektrikli Transit ve Volkswagen’in tek tonluk ticari aracının üretimine de ev sahipliği yapacak. Avrupa’nın en çok satan minibüsü Ford Transit Custom’ın yeni versiyonunun ülkemizde ve dünyadaki müşterilerine hayırlı olmasını diliyorum. Ford Otosan otomotiv sektörünün gururu olmaya devam ediyor” dedi. söz konusu.

 

Erdoğan şu ifadeleri kullandı: “Türkiye’de üretilen Ford hafif ticari araç ve parçalarının dünyanın 94 farklı ülkesinde kullanıldığını görmek bizim için mutluluk kaynağı. Geçtiğimiz yıl toplam 6,2 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşarak otomotiv sektörünün ihracat şampiyonu unvanını koruyan Ford Otosan’ı bu başarısından dolayı tebrik ediyorum. Otomotiv üretiminde dünya sıralamasında 5 yılda 15’inci sıradan 13’üncü sıraya yükselmemiz doğru yolda ilerlediğimizi gösteriyor. Togg’un yollara çıkmasının yarattığı ilgiyle Türkiye olarak hızla gelişen bir elektrikli araç pazarına sahip olma yolunda ilerliyoruz. Amacımız ülkemizi elektrikli araç ve akü üretiminde dünyanın önde gelen oyuncularından biri haline getirmek. Ford Otosan’ın özellikle elektrikli araç üretimindeki hamlelerini yakından takip ediyoruz. Ford Otosan’ın Kocaeli fabrikasında 2022 yılında hattan kaldırılan E-Transit ile attığı adımın devam edeceğine inanıyoruz. Ford Otosan’ın elektrikli araç üretimi ve satışında ülkemizin amiral gemisi olmaya devam edeceğinden şüphemiz yok. Ford Otosan’ı desteklemeye devam edeceğiz. Ford Otosan’ın bugün burada açılışını yaptığımız yatırım gibi adımlarını, Türk Yüzyılının ortaya çıkmış meyveleri olarak görüyorum.

Geleceğin Fabrikası olarak nitelendirilen Yeniköy; Teknolojik ve sürdürülebilir ilerlemeye yapacağı katkılarla Ford Otosan’ın ve Türkiye’deki otomotiv ekosisteminin rekabet gücünü artıracak, ihracat potansiyelini artıracak. Ayrıca araç üretiminin artması nedeniyle tedarikçilerin bölgeye taşınması yan sanayi sektöründe büyümeyi teşvik edecek ve istihdam yaratacaktır.

 

Koç Grubu ile Ford Motor Company arasındaki temel ortaklığın simgesi olan Ford Otosan’ın, kurulduğu günden bu yana geleceğe odaklı bir vizyonla ‘ilklere’ imza atmaya ve değer yaratmaya devam ettiğini vurguladı. Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan VekiliVe Ford Otosan Yönetim Kurulu Lideri Ali Y. Koç “Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına girerken ‘Geleceğin Fabrikası’ dediğimiz Yeniköy fabrikamızı yaklaşık dört kat büyüterek, daha modern hale getirerek hizmete açıyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılında açılışını yaptığımız bu yeni nesil fabrika, endüstriyel mükemmellik standartları açısından yepyeni bir dönemin başlangıcını temsil ediyor. Fabrikamız ‘Avrupa’nın lider elektrikli ticari araç üreticisi’ konumumuzu güçlendirecek. Doğrudan yaratacağı devasa katma değerin yanı sıra, bizi en çok heyecanlandıran konu, tedarik ekosistemimizi geliştirerek Türkiye otomotiv yan sanayi ve Türk otomotiv ekosisteminin küresel rekabet gücünü daha da artırarak sınırlarımızın ötesinde hizmet vermesidir. .“Türkiye’mizin aydınlık geleceği için Koç Topluluğu, ‘Ülkem varsa ben de varım’ demeye devam edecektir.”

 

Devlet ve özel sektörün omuz omuza çalışmasıyla sanayi alanında neler başarılabileceğinin en değerli kanıtının Ford Otosan olduğunu belirten Ali Y. Koç, “Bu stratejik yatırımları ülkemize çekmemiz mümkün oldu. Devletimizin sağladığı imkanlar, destekler ve cömert teşviklerle. Bu yolculuğun her zaman bir parçası olan başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Sayın Bakanlarımıza ve ilgili devlet kurumlarımızın değerli yetkililerine en içten şükranlarımı sunuyorum. Gelecek vizyonumuza olan inancınız sayesinde bu yatırımları yapıyoruz” dedi.

 

Ford Pro Avrupa Genel Müdürü Hans Schep “Yeniköy Fabrikası, Avrupa’daki ticari araç operasyonlarımızda bir dönüm noktasını temsil ediyor ve Ford Pro hedeflerimizi gerçekleştirme yolculuğumuzda son derece önemli bir adımı temsil ediyor. Ford’u sekiz yıldır Avrupa’da ticari araç liderliğine taşıyan Transit Custom ailesini, en yeni ve tamamen elektrikli versiyonlarıyla birlikte bu özel tesisin sunduğu kalite, ileri teknoloji ve maksimum verimlilikle üreteceğiz.” dedi.

 

Ford Otosan Yeniköy Fabrikası: Transit Ailesinin Avrupa’daki tek üretim üssü

 

Ford Otosan’ın Kocaeli Fabrikaları, yıllardır Avrupa’nın ve Türkiye’nin en çok satan ticari aracı olan Transit ailesinin Avrupa’daki tek üretim merkezi, Transit Custom’ın ise dünyadaki tek üreticisidir. Fabrikada, yenilikçi özellikleri ve akıllı teknolojileriyle daha yüksek verimlilik ve performans sunan yeni nesil Transit ve Tourneo Custom üretiliyor. Yeni nesil Custom serisinin gelecek üyeleri arasında 2024 yılında sınıra gelecek olan tamamen elektrikli E-Transit Custom da yer alacak. Fabrikada ayrıca Ford ve Volkswagen iştirakleri için 1 ton yeni nesil Volkswagen ticari araç da üretilecek.

 

Yeniköy Fabrikası, yeni nesil 1 tonluk araç üretmek üzere kapasitesini 2025 yılında 405 bin adede çıkaracak.

 

Güven Özyurt: Yeniköy fabrikasını tüm otomotiv ekosisteminin geleceğine açılan bir kapı olarak görüyoruz.

 

Ford Otosan’ın, 60 yılı aşkın süredir Cumhuriyetin tüm ilkelerini pusula alarak, tüm faaliyetlerini ülkeye katkı odaklı yürüterek otomotiv sektörünün dönüştürücü gücü olduğuna dikkati çekti. Ford Otosan Genel Müdürü İnanç Özyurt “Geleceğe yönelik yatırımlarımızla ülkemizdeki otomotiv ekosistemi ve tedarikçileriyle birlikte büyüyoruz. Bugün Avrupa’nın en büyük ticari araç üssü olan Kocaeli tesislerimiz, akıllı fabrikalar ve sürdürülebilirlik uygulamalarıyla geleceği şekillendirme vizyonumuzun en somut örneğini oluşturuyor. Cumhuriyetimizin 100. yılında; “Otomotiv ekosisteminin geleceğine açılan kapı olarak gördüğümüz, inovasyon ve ilerlemenin bir araya geldiği Yeniköy Fabrikasını yeni nesil araçlarla açmanın gururunu yaşıyoruz.” söz konusu.

 

Sürdürülebilirlikte öncü: Türkiye’de ve Ford dünyasında ilk kez uygulanan verimlilik çözümleri

 

‘Gelecek Şimdi’ vizyonuyla otomotiv ekosistemini dönüştürmek için uzun vadeli sürdürülebilirlik hedefleri belirleyen ve ‘karbon nötr’ olma yolunda adım adım ilerleyen Ford Otosan, yenilikçi, çevre dostu ve enerji verimliliği yüksek uygulamalarıyla fark yaratıyor. Yeniköy fabrikasında hayata geçirdi. Yeniköy, Ford tesislerinde ve Türkiye otomotiv sektöründe ilk olan öncü uygulamalarıyla dikkat çekiyor.

 

Türkiye otomotiv sanayinde ve Ford fabrikaları arasında birinci sırada yer alan fabrikanın ön cephesine kurulan ‘Fotovoltaik Cam Duvar’, güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürerek Yeniköy fabrikasının elektrik ihtiyacının önemli bir kısmını karşılıyor. Ford Otosan, yan cephedeki ‘Fotovoltaik Cam’ ve çatılarda bulunan güneş panellerinden elde ettiği yenilenebilir elektriği bina aydınlatmasında kullanarak elektrik tüketiminden tasarruf sağlıyor. Bir diğer yenilikçi uygulama olan ‘Güneş Takip Sistemleri’ teknolojisi ise üretim alanlarının gün ışığından maksimum faydalanmasını sağlıyor. Üretim alanındaki ısıtma ihtiyacı ‘Solar Duvarlar’ sistemi ile desteklenerek doğalgaz tüketimi azaltılıyor.

 

Üretimin geleceğini temsil eden en son teknolojiler

 

Kocaeli’de akıllı fabrika uygulamalarıyla 2019 yılında Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) Lider Fabrika Ağı’na (Global Lighthouse Network) girmeye hak kazanan Türkiye’de ilk, dünyada ise dört otomotiv üreticisinden biri olan Ford Otosan, ‘akıllı fabrika’ diyor. Endüstri 4.0 çalışmalarını Yeniköy ile bir üst aşamaya taşıyor.

 

Anlık veriler ve yapay zeka ile uçtan uca yönetilen Yeniköy, yüksek otomasyon seviyesiyle de dikkat çekiyor. Yeniköy’de ileri robotik, makine görüşü ve yapay zeka uygulamaları ve simülasyon modellerine dayalı operasyonların dijital ikizleri kullanılıyor. Endüstriyel ekipmanlardan sensörler yardımıyla veriler toplanır ve bunlar Nesnelerin İnterneti ile birbirine bağlanır.

 

Akıllı fabrikaların temel özelliği olan kapalı döngü modelinin işletildiği Yeniköy’de, ileri veri analitiği ile üretim planlaması yapılıyor. Bu, talep, arz ve süreç sapmalarındaki değişiklikler karşısında üretimin optimize edilmesini sağlar.

 

Yeniköy, birçok yeni nesil teknolojinin yanı sıra akılcı çözümleriyle de öne çıkıyor. Ford Otosan mühendisleri tarafından sıfırdan tasarlanıp hayata geçirilen çok katlı mimariye sahip kaynak ve montaj atölyeleri ile üretim hatlarının verimliliği artıyor. Bu yenilikçi mimari, gruplar arasındaki işbirliğini artırır ve farklı iş istasyonları arasındaki parçalanmayı azaltır. Ayrıca Ford Otosan, montaj hatlarında ilk defa hava presleme ekipmanları yerine akülü ve şarjlı matkaplar kullanarak ‘sessiz fabrika’ seviyesine ulaşıyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haberhinis.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort